Gdy przychodzi menopauza, a ty chcesz cofnąć czas. Czy menopauza może się cofnąć?

Fakty i mity

Gdy przychodzi menopauza, a ty chcesz cofnąć czas. Czy menopauza może się cofnąć?

Opublikowano 4.01.2024

4 min. czytania

Menopauza to proces fizjologiczny, który dotyczy każdej kobiety. I choć nie można go cofnąć ani mu zapobiec, warto spojrzeć na niego jak na proces oznaczający zmianę. I wycisnąć z niego tyle, ile się da.

Menopauza najczęściej zaskakuje kobietę. Miesiączki już wcześniej występowały nieregularnie i były coraz mniej obfite, w nocy zdarzały się problemy z poceniem albo z zasypianiem, ale menopauza? Kobiety odsuwają od siebie tę myśl, bojąc się, że oznacza koniec ich dotychczasowego życia. Nie musi tak być – i zresztą tak nie jest.

Warto zmienić tok myślenia i spojrzeć na klimakterium jak na proces – proces, który wiele w naszym życiu zmieni, ale dzięki któremu i my możemy coś zmienić. Zaakceptowanie tego, co dzieje się z naszym ciałem i umysłem, może ułatwić nam przejście przez te zmiany. Jest to ważny element pogodzenia się z nieuchronnością przemijającego czasu i z tym, że pewne rzeczy już nie wrócą.

Czy menopauza może się cofnąć?

Menopauza wynika z fizjologii, dlatego nie może się cofnąć, tak jak np. nie możemy zapobiec temu, że w pewnym wieku u nastolatków zaczyna się proces dojrzewania. Każdą kobietę dotknie klimakterium i każda przez nie przejdzie. Jedne mogą przejść je łagodnie, a inne trudniej, ale menopauza nie pominie żadnej kobiety.

Wystarczy spojrzeć na to w ten sposób, by zrozumieć, że klimakterium jest w pełni naturalnym procesem stanowiącym element życia. W tym czasie wiele w życiu kobiety się zmienia, ale nie oznacza to, że z dnia na dzień stanie się starszą panią, która niczego już w życiu nie zrobi. Oznacza po prostu, że nie będzie mogła już zostać mamą.

Po co kobiety przechodzą menopauzę?

Menopauza jest procesem, w którego czasie wygasza się czynność jajników. Poziom estrogenów w organizmie zaczyna spadać, jajeczkowanie staje się więc niemożliwe. Cykle są bezowulacyjne, aż wreszcie całkiem zanikają, co uniemożliwia zapłodnienie i zajście w ciążę.

To naturalny sygnał od organizmu, że rozpoczyna on nowy etap. Oczywiście co jakiś czas słyszymy w mediach doniesienia, że kobieta w czasie menopauzy zaszła w ciążę, ale najczęściej dotyczą one pań, które poddały się terapii hormonalnej. Wtedy rzeczywiście zapłodnienie może być możliwe, choć warto podkreślić, że takie sytuacje zdarzają się naprawdę bardzo rzadko i bez stosowania terapii hormonalnej są właściwie niemożliwe.

Co menopauza zmienia w życiu kobiety?

Ograniczenie, a wreszcie zaprzestanie miesiączkowania to tylko jeden z sygnałów klimakterium. Jest on jednak najbardziej wyraźny, dlatego najczęściej kojarzymy menopauzę właśnie z ustaniem krwawień menstruacyjnych. W organizmie dzieją się jednak inne rzeczy spowodowane spadkiem poziomu hormonów żeńskich.

Gdy estrogenów jest coraz mniej, zmienia się gospodarka hormonalna. To wpływa na samopoczucie kobiety, a także na jej kondycję psychiczną. Może wtedy odczuwać niepokój, stać się drażliwa, płaczliwa lub wybuchowa, mieć problemy ze snem albo z nadmierną potliwością. Warto pamiętać, że ten trudny czas minie, gdy organizm nauczy się funkcjonować z mniejszą liczbą hormonów. Aby lepiej go przetrwać, dobrze jest zrobić coś dla siebie.

Otwórz się na zmiany

Menopauza to okres, w którym kobieta nagle zaczyna odczuwać pustkę. Dzieci są już dorosłe, a nasza codzienność nie jest wypełniona nieustanną opieką nad domownikami. Po chwilowym poczuciu bezradności dobrze jest dopuścić do siebie myśl, że możemy ten czas wreszcie wykorzystać dla siebie.

Warto otworzyć się na zmianę i odważyć zmienić swoje codzienne nawyki. Zapisanie się na pływalnię albo zajęcia taneczne, umawianie z koleżanką na kawę lub zaangażowanie w zajęcia w miejscowym domu kultury mogą tchnąć w nas nową energię.

Skupiając się na tym, co nowe i dobre w naszym życiu, będziemy mniej uwagi poświęcać na to, co dzieje się z naszym ciałem. Staniemy się bardziej zadowolone z siebie i swojego życia. Tym samym będziemy też bardziej atrakcyjne dla innych – pamiętajmy, że ludzi przyciągają radosne i uśmiechnięte osoby!

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Na szczęście dziś możemy łagodzić objawy menopauzy. Dobrze jest w tym czasie zadbać o zdrową dietę, bogatą w tłuszcze roślinne, wapń, a także fitoestrogeny, które działają na receptory estrogenowe, imitując działanie estrogenów i w ten sposób przyczyniając się do poprawy samopoczucia. Fitoestrogeny znajdziemy w soi oraz tofu.

Warto także zadbać o regularną aktywność fizyczną, która poprawia kondycję organizmu, a także samopoczucie psychiczne. Spacery, nordic walking czy rower dotleniają organizm i sprawiają, że krew zaczyna szybciej krążyć, przez co do komórek trafia więcej substancji odżywczych. Nie sposób również ocenić, jak wielki mają wpływ na samopoczucie psychiczne. Ruch wyzwala produkcję endorfin, które odpowiadają za dobry nastrój!

Warto też sięgnąć po suplementy diety przeznaczone dla kobiet w wieku menopauzalnym. Suplement diety Jasnum kapsułki na dzień i na noc m.in. dzięki zawartości kwasu foliowego i ekstraktu z koniczyny czerwonej[1] łagodzi uderzenia gorąca i rozdrażnienie, pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia. Sięgając po niego w czasie klimakterium, możemy wspomóc złagodzić objawy związane z klimakterium.

[1] Zgodnie z danymi Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności kwas foliowy i ekstrakt z koniczyny czerwonej łagodzą niepokój i pomaga zmniejszyć rozdrażnienie.