Czerwona koniczyna – właściwości i zastosowanie

Ciało

Czerwona koniczyna – właściwości i zastosowanie

Opublikowano 23.09.2024

3 min. czytania

Ekstrakty z czerwonej koniczyny pomagają złagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy, dlatego poleca się je kobietom, które weszły w okres klimakterium. Jakie to objawy?

Czerwona koniczyna to roślina z rodziny bobowatych, która rośnie w krajach półkuli północnej (Europy, Ameryki, Azji), a także w północnych częściach kontynentu afrykańskiego. Jest rośliną jadalną, bogatą w mikroelementy i flawonoidy, mogą ją spożywać zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Koniczyna ta ma właściwości prozdrowotne, wspomagając pracę układu nerwowego oraz trawiennego.

Właściwości koniczyny

Czerwona koniczyna to roślina, w której liściach i kwiatach znajdują się związki o działaniu prozdrowotnym. Jest bogata we flawonoidy i izoflawonoidy, które w budowie przypominają estrogeny. Mogą pozytywnie oddziaływać na organizm kobiet w czasie menopauzy, kiedy zmniejsza się ilość estrogenów w organizmie, a gospodarka hormonalna zaczyna pracować inaczej.

Izoflawonoidy to związki które, łagodzą skutki niższego poziomu estrogenów. Co może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie kobiety w czasie menopauzy.

Fitoestrogeny (bo tak się mówi o izoflawonoidach) występują również w innych roślinach, np. w soi. Z tego względu zaleca się zwiększenie jej udziału w diecie kobiet, które rozpoczęły klimakterium. Wpływają również pozytywnie na układ kostny i wspomagają zachowanie właściwej gęstości kości.

Co się dzieje w czasie menopauzy?

W czasie menopauzy zmniejszający się poziom estrogenów oddziałuje na układ nerwowy. Kobiety po 50. roku życia, u których cykle miesięczne stają się coraz bardziej nieregularne, bezowulacyjne i mniej obfite, zaczynają odczuwać różne objawy.

Należą do nich m.in. rozdrażnienie, niepokój, ciągłe zmęczenie, zniechęcenie. Rzeczy, które do tej pory sprawiały im radość, nagle przestają je cieszyć, ucieka gdzieś im radość życia, a codzienne obowiązki stają się przytłaczające. Za taką masę uczuć odpowiada zmieniająca się gospodarka hormonalna. Wpływa ona na wiele procesów zachodzących w organizmie, dotykając także sfery psychiki.

W czasie menopauzy, procesu, który może trwać lata, pojawiają się również inne symptomy– związane z pracą układu kostnego czy trawiennego. Szczególnie uciążliwe i trudne są jednak problemy z zasypianiem. Pogarsza się jakość snu, a gdy uda się już zasnąć, mogą występować nocne uderzenia gorąca. Nadmierne pocenie się sprawia duży dyskomfort i niekiedy może być tak dokuczliwe, że uniemożliwia nocny wypoczynek.

Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomagają złagodzić te objawy menopauzy. Pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego wykazuje m.in. czerwona koniczyna.

Czerwona koniczyna a menopauza

Czerwona koniczyna, bogata w izoflawony, może pomóc złagodzić dokuczliwe objawy menopauzy. Izoflawonoidy korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego, pomagając się wyciszyć. Z tego powodu mogą pomóc zwalczyć rozdrażnienie czy niepokój, które nie mają podłoża w problemach wynikających z codzienności.

Oprócz pozytywnego wpływu na samopoczucie i nastrój izoflawony wpływają także na gospodarkę hormonalną. Łączą się z receptorami estrogenowymi dzięki czemu mogą łagodzić objawy wywołane nagłym spadkiem poziomu hormonów żeńskich. Osłabiają uderzenia gorąca, nocne poty, drażliwość[1].

Izoflawony wywierają wpływ także na narządy, w których znajdują się receptory estrogenowe. Są to między innymi macica, jajniki czy pochwa. Aktywizując receptory estrogenowe, mogą zadziałać łagodząco także na inne objawy menopauzy, np. związane z suchością pochwy.

Podsumowując, ekstrakt z koniczyny czerwonej może pomóc złagodzić dokuczliwe objawy menopauzy, np. rozdrażnienie, niepokój czy uderzenia gorąca. Znajdziemy go m.in. w suplementach diety przeznaczonych dla kobiet przechodzących menopauzę. Przykładem takiego suplementu diety jest Jasnum Dzień, zawierający ekstrakt z koniczyny czerwonej, który pomaga zachować spokój.

[1] Dane zgłoszone do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.