Fakty i mity
Opublikowano 30.10.2024
4 min. czytania
Wejście organizmu w okres menopauzalny najczęściej objawia się zmianami w cyklu menstruacyjnym. Towarzyszy temu jednak szereg innych objawów, które dotyczą całego organizmu.
Zgodnie z definicją WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) menopauza to ostatni epizod krwawienia miesięcznego w życiu kobiety, po którym nastąpiła co najmniej roczna przerwa. Wynika to ze stopniowego wygasania czynności jajników. Gdy poziom estrogenów zaczyna spadać, zachodzą zmiany w cyklu menstruacyjnym. Miesiączki stają się coraz rzadsze, a krwawienia bardziej skąpe. To znak, że organizm wchodzi w okres klimakterium, rozpoczynając tym samym proces zmian, który może potrwać nawet kilka lat.
Menopauza nie jest czymś, co mija szybko. To okres w życiu, który podobnie jak dojrzewanie, może trwać wiele miesięcy. Zmiany zachodzą w organizmie stopniowo, a i tak powodują szereg różnych objawów, które wpływają na procesy regulujące pracę organizmu.
Pierwsze i najbardziej charakterystyczne objawy dotyczą cyklu menstruacyjnego. Panie, które dobrze znają swój organizm, mogą zaobserwować, że cykle stają się bezowulacyjne. Zmniejsza się ilość śluzu szyjkowego, nie występują również wyraźne objawy owulacji, takie jak podwyższona temperatura ciała, gęsty śluz szyjkowy o konsystencji białka kurzego jaja, kłucie w jednym z jajników.
Zmienia się również schemat cyklu. Dotąd regularne krwawienia nagle zaczynają występować coraz rzadziej, świadcząc o przemianach zachodzących w gospodarce hormonalnej. Menstruacja staje się również mniej obfita, bardziej skąpa, co oznacza, że spada poziom estrogenów w organizmie.
Zmiany występujące w cyklu menstruacyjnym to jednak dopiero początek procesu, który wkrótce obejmie cały organizm.
Menopauza powoduje zmiany w układach trawiennym, immunologicznym, kostno-stawowym, a także nerwowym. Objawia się:
Objawy te nie muszą wystąpić równocześnie. Mogą pojawić się też inne, np. nieskoordynowane ruchy kończyn czy problemy z koncentracją. Są one warunkowane czynnikami genetycznymi, przebytymi chorobami, trybem życia, a zatem czynnikami indywidualnymi.
Objawy menopauzy można łagodzić preparatami roślinnymi. Suplement diety Jasnum kapsułki na dzień i na noc m.in. dzięki zawartości kwasu foliowego i ekstraktów z koniczyny czerwonej[1] łagodzą uderzenia gorąca i rozdrażnienie, pomagają zmniejszyć uczucie zmęczenia. Dzięki zawartości ekstraktów z szyszek chmielu[2] i melatoniny[3] mają także dobry wpływ na sen.
U niektórych kobiet menopauza może wystąpić wcześniej, w skrajnych przypadkach nawet po 30. roku życia. Najczęściej uznaje się jednak, że wczesna menopauza objawia się po 40. roku życia. Jej zbyt szybkie pojawienie się związane jest z czynnikami genetycznymi oraz historią medyczną danej osoby. Choroby o podłożu autoimmunologicznym, operacje narządów rodnych, ale też przebyta radio- czy chemioterapia mogą doprowadzić do stopniowego zanikania menstruacji i wcześniejszego wygaszania czynności jajników.
Szacuje się, że czas wystąpienia menopauzy może być także związany z czasem pojawienia się pierwszej miesiączki. Jeśli kobieta zaczęła wcześnie miesiączkować, może też wcześniej wejść w okres menopauzy.
Aby rozpoznać menopauzę, należy wykonać szereg badań. Należą do nich m.in. badania hormonalne, które wykażą, jaki jest poziom nie tylko estrogenów, ale też prolaktyny, progesteronu, testosteronu i innych hormonów płciowych.
Oprócz tego konieczna jest wizyta u ginekologa, który przeprowadzi badanie USG drogą dopochwową. Wskaże ono, jaką grubość ma endometrium w macicy oraz czy w jajnikach widoczne są pęcherzyki. Ich brak może świadczyć o zanikaniu miesiączki.
W czasie menopauzy warto wykonać także klasyczną morfologię i sprawdzić poszczególne wskaźniki krwi oraz poziom glukozy i cholesterolu. Wszystkie te dane pozwalają ocenić, czy kobieta weszła już w okres menopauzalny i ustalić odpowiednie postępowanie.
[1] Zgodnie z danymi Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności kwas foliowy i ekstrakt z koniczyny czerwonej łagodzą niepokój i pomaga zmniejszyć rozdrażnienie.
[2] Przyczynia się zmniejszenia niepokoju i drażliwości, utrzymania właściwego poziomu cholesterolu, łagodzi uderzenia gorąca – jak mówią dane Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
[3] Pomaga skrócić czas zasypiania – jak wynika z danych EFSA.
© 2021 USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35, 02-822 Warszawa
tel: (22) 543 64 00