Emocje
Opublikowano 18.11.2021
3 min. czytania
Podczas menopauzy ciało i psychika stawiają nam wyzwania. To okazja, żeby szczególnie zadbać o siebie.
Zmiany hormonalne zachodzące podczas menopauzy, głównie spadek estrogenów, to przyczyna wielu zmian w naszych ciałach. Dzieję się tak, ponieważ receptory estrogenowe znajdują się w obrębie wielu różnych tkanek, m.in. w mózgu, wątrobie, skórze, kościach, piersiach czy układzie moczowo-płciowym.
Uderzenia gorąca, bezsenność czy kłopoty z pamięcią i koncentracją powodują, że tracimy poczucie kontroli nad własnym ciałem. My, kobiety – do tej pory multizadaniowe, zorganizowane – mamy trudności z podejmowaniem decyzji, czujemy się zmęczone i tracimy motywację oraz chęć do działania. Poza tym kilka dodatkowych kilogramów, trochę nowych zmarszczek i spadek libido nie sprzyjaja pozytywnemu nastawieniu.
Czasem czujemy, że nie mamy siły żyć ani udzielać się towarzysko. Pojawia się napięcie i stany emocjonalne, których nie lubimy i które nam nie służą. Tymczasem właśnie teraz potrzebujemy większej odporności psychicznej, pozytywnych wzmocnień, spokoju i odprężenia. O to wszystko można się postarać.
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że zmiany te spowodowane są hormonami. My jesteśmy takie same, zmienia się nasze ciało. I to jest naturalne.
To może być właśnie ten moment w życiu, kiedy w końcu zaopiekujemy się sobą i zrobimy coś dla siebie, a nie dla innych. To czas, w którym możemy nagradzać się przyjemnościami.
Jak możemy sobie pomóc?
JAK JESZCZE MOŻEMY SIĘ WESPRZEĆ?
Każda z nas ma zasoby, z których czerpie w trudnych chwilach. Mogą to być bliskie osoby, do których czujemy zaufanie i z którymi rozmawiamy o problemach. Przyjacielskie relacje pomagają zachować równowagę psychiczną, odzyskać radość życia i wskazać drogi, których chwilowo nie dostrzegamy. Krótka pogawędka z sąsiadką czy ploteczki w pracy też mogą pozytywnie nastrajać. Grunt to nie zamykać się na ludzi i szukać nawet niezobowiązującego kontaktu z nimi.
Dobremu samopoczuciu służy też wysoka samoocena. Pamiętajmy o małych i dużych osiągnięciach, doceniajmy swoje mocne strony, kochajmy siebie, akceptujmy własne niedoskonałości. Gdy prowadzimy aktywne życie nastawione na rozwijanie pasji, nasza psychika się wzmacnia.
A gdy zdarzy się gorszy dzień? Nie wstydźmy się płakać, gdy czujemy, że mamy pod górkę. Płacz ma moc oczyszczającą, pomaga rozładować nagromadzone w ciele napięcia i uwolnić emocje. Pomaga zaakceptować trudności, zebrać siły i iść dalej.
KONSULTUJMY STAN EMOCJI ZE SPECJALISTĄ.
W okresie menopauzy mogą nas niepokoić huśtawki nastrojów. Czasem budzi się lęk. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie sama, warto rozważyć profesjonalne wsparcie. Konsultacja z psychologiem lub innym specjalistą często przywraca spokój.
Najlepiej gdy relaks staje się codziennym rytuałem. Poznawajmy techniki relaksacyjne i stosujmy je podczas menopauzy. Świadomy oddech, masaż, domowa pielęgnacja i inne rytuały pomagają złapać równowagę. Gdy damy ciału i psychice odprężenie, będą nam za to wdzięczne, a my poczujemy się najlepiej w życiu, niezależnie od etapu menopauzy, w jakim jesteśmy.
© 2021 USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35, 02-822 Warszawa
tel: (22) 543 64 00