Czy menopauzę można polubić?

Emocje

Czy menopauzę można polubić?

Opublikowano 4.01.2024

4 min. czytania

Menopauza rozpoczyna nowy etap w życiu kobiety. Jest to czas trudny, ale stanie się łatwiejszy do przejścia, jeśli spojrzymy na niego jak na proces, który może doprowadzić nas do nowego miejsca w życiu.

Menopauza to jeden z najtrudniejszych etapów w życiu kobiety. Burza hormonalna, wygasające funkcje jajników, zmiany w wyglądzie, samopoczuciu i psychice – nie da się ukryć, że jest tego dużo i że zmiany, które zachodzą w czasie menopauzy, dotyczą wszystkich sfer życia kobiety.

Wpływ menopauzy na organizm kobiety

Po 40. roku życia cykle kobiece powoli zaczynają zmieniać swój charakter. Coraz częściej są bezowulacyjne i bardziej nieregularne. Czas, w którym wystąpią te zmiany, uzależniony jest od czynników indywidualnych, ale przyjmuje się, że około 45. roku życia rozpoczyna się okres premenopauzalny. Co to oznacza?

Stopniowo zaczyna spadać poziom estrogenów, co pociąga za sobą szereg objawów ze strony organizmu. Zmieniona gospodarka hormonalna wpływa na przemianę materii, która zaczyna zwalniać, oraz na pracę układu nerwowego. Kobiety częściej stają się nerwowe, bardziej rozdrażnione bądź smutne. Mogą mieć problemy ze snem, nadmiernym poceniem się czy odczuwaniem uderzeń gorąca.

Oprócz tego u niektórych kobiet występują również problemy ze stawami – towarzyszą im różnego rodzaju dolegliwości, które wiążą się z obniżeniem poziomu wapnia i zwiększeniem wrażliwości układu kostnego.

Ważna jest również sfera emocjonalna. Przy zmianie kondycji psychicznej zmienia się również samoocena. Kobiety w czasie menopauzy często czują się samotne, niepotrzebne lub nieatrakcyjne. Przestają dostrzegać swoje dobre strony, a czynniki, które kiedyś sprawiały im radość (np. zadbane włosy, ładna cera czy szczupła talia) nagle przestają je cieszyć.

Menopauza to zmiana. Może na lepsze?

Aby przejść ten trudny czas, konieczna jest samoakceptacja. Spojrzenie na siebie łaskawym okiem pomaga przetrwać zmiany, które toczą się w organizmie. Warto również uświadomić sobie, że jest to naturalny proces, którego nie da się uniknąć i który dotyczy wszystkich kobiet na całym świecie. Może dobrze wykorzystać ten czas na zmianę swoich nawyków i sprawienie sobie przyjemności?

Po 45. roku życia kobiety z reguły zaczynają dysponować większą ilością wolnego czasu. Dzieci albo już wyfrunęły z gniazda, albo są na tyle duże, że mają swoje sprawy i własne życie. Kobieta nagle ze zdziwieniem odkrywa, że minął już czas codziennego biegu – nastolatków nie trzeba przyprowadzać ze szkoły, karmić i wozić na zajęcia dodatkowe. W tygodniu nagle pojawia się dość duża ilość wolnego czasu, którą można wykorzystać na realizację własnych potrzeb, rozwój osobisty albo na uprawianie sportu. To duża zmiana, która może pomóc przetrwać trudny czas menopauzy.

Samoakceptacja to klucz

Samoakceptacja pozwala przejść łagodniej przez proces zmian, które toczą się w naszym ciele i psychice. Spojrzenie na siebie w sposób wyrozumiały pozwala nam wyciszyć emocje i ukoić stargane nerwy. To nic, że metabolizm zwalnia – zdrową dietą i regularną aktywnością fizyczną możemy nadal utrzymać szczupłą sylwetkę. Na wrażliwą psychikę, rozdrażnienie i niepokój najlepiej zaś pomogą dobre towarzystwo (zwłaszcza przyjaciółek, które dokładnie rozumieją, przez co aktualnie przechodzimy) oraz… zmiana stylu życia.

Co zrobić, by łagodnie przejść ten okres?

Warto w tym czasie zadbać o siebie najlepiej, jak potrafimy, i robić to, co sprawia nam przyjemność. Joga z przyjaciółką, kurs tańca, nauka języka albo seria zabiegów w gabinecie kosmetycznym – dlaczego nie mamy sprawić sobie radości? Nowe hobby, rozwój zawodowy, osobisty, sport albo kurs gotowania – mamy wiele możliwości i tylko od nas zależy, jak wykorzystamy ten czas.

Warto jednak zrobić coś dla siebie, bo może to znacząco poprawić naszą jakość życia i sprawić, że na nowo poczujemy się wartościowe i atrakcyjne. Oderwiemy również myśli od tego, co dzieje się z naszym organizmem.

Dieta i ruch

Istotnym czynnikiem wpływającym na łagodzenie objawów menopauzy jest również zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Pozwalają one dostarczyć organizmowi substancji odżywczych, co przyczynia się do wsparcia przemiany materii oraz poprawy kondycji psychicznej.

W codziennej diecie kobiety w okresie menopauzy nie powinno zabraknąć:

Oprócz zdrowej i zbilansowanej diety należy zadbać także o aktywność fizyczną. Regularny ruch, najlepiej codzienny, przyspiesza metabolizm, pomaga zachować szczupłą sylwetkę oraz przyczynia się do produkcji hormonów szczęścia, poprawiając samopoczucie.

W tym trudnym czasie można sięgnąć również po preparaty roślinne, które łagodzą objawy menopauzy i poprawiają nastrój. Jasnum Mood to suplement diety, który zawiera standaryzowane ekstrakty roślinne, a także witaminy z grupy B, dzięki czemu pomaga zmniejszyć zmęczenie i ułatwia zachowanie równowagi emocjonalnej.