Witaminy z grupy B i ich wpływ na zdrowie

Ciało

Witaminy z grupy B i ich wpływ na zdrowie

Opublikowano 4.01.2024

3 min. czytania

Witaminy z grupy B spełniają wiele ważnych ról w organizmie, wspierając m.in. pracę układu nerwowego. W jakich produktach znajdują się witaminy z grupy B i dlaczego warto po nie sięgać w okresie menopauzy?

Witaminy z grupy B są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Przyczyniają się do poprawy samopoczucia psychicznego, zmniejszenia uczucia znużenia i zmęczenia.

Dodatkowo odgrywają one ważną rolę w przebiegu procesów metabolizmu homocysteiny[1], której nadmiar w organizmie może przyczyniać się do występowania schorzeń o podłożu cywilizacyjnym. Wspomagają także pracę układu immunologicznego, wspierając odporność. To wszystko sprawia, że witaminy te są ważnym elementem wpływającym na kondycję psychofizyczną człowieka.

Rodzaje witamin

Istnieje osiem witamin, o których zbiorczo mówi się „witaminy z grupy B”. Są to:

  • witamina B1,
  • witamina B2,
  • witamina B3,
  • witamina B5,
  • witamina B6,
  • witamina B8,
  • witamina B9,
  • witamina B12.

Witamina B9 to kwas foliowy.

W jakich produktach znajdują się witaminy z grupy B?

Witaminy z grupy B znajdują się w dużej grupie produktów, dlatego dość łatwo jest dostarczyć je do organizmu. Znajdziemy je w produktach pełnoziarnistych, takich jak pieczywo razowe, brązowe ryże czy makarony, w kaszach, otrębach, płatkach owsianych. Bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B są również orzechy i pestki (np. dyni czy słonecznika), o których się mówi, że są „paliwem dla mózgu”. Witaminy te znajdziemy także w jajach, wątróbce, rybach, tłustym mleku, twarogu, serach.

Gdy kobieta wchodzi w okres menopauzy, rozpoczyna się szereg zmian w organizmie, które trwają miesiącami, a nawet latami. W tym czasie zmienia się gospodarka hormonalna, co wpływa na wiele procesów zachodzących w ciele. Metabolizm zwalnia, miesiączki stają się coraz rzadsze, skóra przesusza się i wiotczeje, obniża się również samopoczucie oraz komfort życia. To wszystko wpływa na psychikę, częściej występują wahania nastroju. Aby złagodzić objawy menopauzy, dobrze jest zmienić tryb życia, zadbać o zdrową dietę, aktywność fizyczną oraz zatroszczyć się o siebie tak, by pomóc sobie przejść ten trudny czas.

Kobiety po 50. roku życia, które weszły w okres menopauzy i zaczęły odczuwać jej skutki (problemy z zasypianiem, wahania nastroju, rozdrażnienie, spadek koncentracji, ciągłe zmęczenie), mogą wzbogacić dietę w produkty zawierające witaminy z grupy B. W tym okresie układ nerwowy potrzebuje szczególnego wsparcia, a zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do diety większej ilości pestek, ryb, warzyw może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie oraz kondycję zdrowotną.

Witaminy z grupy B znajdziemy także w suplementach diety, które mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy. Jasnum Dzień zawiera witaminy B9 oraz B12, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania psychicznego oraz zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia. Jasnum Mood z kolei zawiera witaminy B6 i B12 wspierające pracę układu nerwowego.

[1] Witamina B12 – jak potwierdzają dane Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.