Menopauza to nie pauza, to nie koniec świata

Fakty i mity

Menopauza to nie pauza, to nie koniec świata

Opublikowano 4.01.2024

3 min. czytania

Niechciana, demonizowana, zbywana milczeniem. Menopauza obrosła w szkodliwe mity. Przez to nie tylko trudniej jest przygotować się do tego szczególnego okresu w życiu, ale i rozmawiać na jego temat z bliskimi. Aby rozwiać – być może również Twoje – wątpliwości, mierzymy się z listą popularnych obiegowych opinii na temat klimakterium, wskazując fakty.

Nic z tych rzeczy! Menopauza niejedno ma imię. Każda z nas jest inna, a więc i sposób, w jaki ona przebiega, wygląda inaczej.

Nie wszystkie kobiety odczuwają objawy menopauzy w sposób dotkliwy. Dla około 30% kobiet jedynym odczuwalnym objawem jest zatrzymanie miesiączki. Niestety, tak samo liczna grupa objawy okresu okołomenopauzalnego określa jako bardzo uciążliwe i długotrwałe.

Menopauza zawsze wygląda tak samo.

Pierwszym objawem zwiastującym zbliżającą się menopauzę są zaburzenia cyklu miesięcznego. Miesiączka pojawia się nieregularnie, krwawienie może być intensywniejsze i trwać dłużej. Mogą występować cykle bezowulacyjne oraz nasilić się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Możliwe są dolegliwości takie jak uderzenia gorąca, nadmierne pocenie, spadek nastroju, drażliwość czy trudności w kontroli oddawania moczu. Ze względu na obecność receptorów estrogenowych w tkankach mózgu, skóry, mięśni gładkich naczyń krwionośnych oraz w kościach, zmiany poziomu hormonów płciowych mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych i natury estetycznej.

Natężenie symptomów menopauzy zależy od naszego stylu życia, diety, a także czynników genetycznych.

MIT

Menopauza dotyczy kobiet w podeszłym wieku.

“Menopauza? Przecież daleko mi do bycia staruszką!”. To, że spotyka nas na późnym etapie życia, jest jednym z najczęściej powtarzanych mitów. W rzeczywistości pojawia się między 40 a 55 rokiem życia, a czasem nawet chwilę wcześniej. Dlatego należy uważnie odczytywać znaki, które daje nam nasze ciało, by udzielać mu odpowiedniego wsparcia. Każdy organizm reaguje na hormonalne zawirowania nieco inaczej. Warto przy tym zauważyć, że premenopauza trwa od 4 do 10 lat. Masz mnóstwo czasu, aby przygotować się do menopauzy.

FAKT

Menopauza = słabsze samopoczucie.

Niestety, może się tak wydarzyć. Z hormonami nie ma żartów, ich wahania odczuwamy zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Ale możemy sobie z tym poradzić! Przykład? W okresie menopauzalnym wiele kobiet zauważa u siebie dodatkowe kilogramy. Dlatego należy zwrócić uwagę na dietę, codzienną porcję ruchu i suplementację dostosowaną do Twoich potrzeb. Warto zainteresować się tym wcześniej, zanim menopauza na dobre się rozgości. Podobnie jest z kondycją psychiczną. Spadek estrogenu, który następuje w okresie menopauzy, może powodować spadek serotoniny, co wiąże się ze spadkiem nastroju, drażliwością czy niepokojem. Znajdź coś, co wpływa na Ciebie rozluźniająco, niesie ukojenie w sytuacji zwiększonej wrażliwości. Kurs jogi? Ćwiczenia oddechowe? A może warsztaty rysunku? Możliwości jest wiele.

Nie płacz za utraconą kobiecością. Ona ciągle tu jest! Domaga się po prostu większej uwagi. Gdy ją otrzyma, rozkwitnie przepięknie, przybierając zupełnie nowe barwy. A starość? Na nią przyjdzie jeszcze pora. Nie wypatruj jej, nie czekaj – to ona poczeka na Ciebie.

Podczas menopauzy wiele się zmienia w funkcjonowaniu naszego ciała. Konsekwencją tego jest wygaśnięcie czynności jajników. Ale czy to jest wyznacznikiem naszej kobiecości? To napewno koniec naszych bolesnych miesiączek i niewygodnych środków higienicznych.

Menopauza to koniec kobiecości.

A co z naszą kobiecością? Menopauza to szczególny okres, w którym nasze ciało i emocje wymagają wyjątkowej troski i opieki. Może to być dla nas czas, w którym sprawiamy sobie przyjemności, znajdujemy nowe pasje i zainteresowania. Kobiecość możemy odnaleźć w dojrzałych relacjach z przyjaciółmi czy partnerem. To również nie jest koniec życia seksualnego! Zmiany hormonalne mogą sprawić, że współżycie będzie mniej satysfakcjonujące, ale lekarz ginekolog może temu zaradzić, warto się skonsultować. Istnieje wiele środków, które poprawiają libido i nawilżenie pochwy. Pamiętajmy, że nasza kobiecość mieszka również w miłości do samej siebie i swojego ciała – jesteśmy przecież takie dzielne!