Fitoestrogeny i ich wpływ na menopauzę

Ciało

Fitoestrogeny i ich wpływ na menopauzę

Opublikowano 4.01.2024

3 min. czytania

Fitoestrogeny nazywane są hormonami roślinnymi, ponieważ zarówno w budowie, jak i w działaniu są podobne do żeńskich hormonów. Gdzie występują i w jaki sposób łączą się z menopauzą?

Fitoestrogeny to substancje, które występują w niektórych roślinach, odpowiadając za ich prawidłowy wzrost i kwitnienie. W budowie bardzo przypominają żeńskie hormony, mają też podobne działanie, dlatego wykorzystuje się je do łagodzenia objawów menopauzy. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są fitoestrogeny?

Fitoestrogeny występują w różnych roślinach, m.in. w soi, zielonych warzywach, pestkach (np. dyni czy słonecznika) oraz roślinach strączkowych. W budowie bardzo przypominają estrogeny, żeńskie hormony, stąd też ich nazwa.

Fitoestrogeny oddziałują na cały organizm, m in. poszerzając naczynia krwionośne, dzięki czemu komórki są lepiej odżywione. Korzystnie wpływają na układ nerwowy, poprawiając samopoczucie i nastrój, zmniejszając rozdrażnienie, a także poprawiając jakość snu. Ze względu na ich właściwości wykorzystuje się je w łagodzeniu objawów menopauzy.

Czy fitoestrogeny łagodzą objawy menopauzy?

Fitoestrogeny działają podobnie do żeńskich hormonów, wpływając na pracę jajników. Wiążą się z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórza i w ten sposób oddziałują na jajniki. Warto jednak pamiętać, że jest to działanie inne niż działanie preparatów hormonalnych. Fitoestrogeny są substancjami roślinnymi, w pełni naturalnymi, Które wykazują korzystny wpływ na kobiecy organizm w czasie przekwitania, łagodząc charakterystyczne objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, pogorszenie jakości snu, uczucie zmęczenia, rozdrażnienie. Dodatkowo korzystnie wpływają na kondycję psychiczną, poprawiając nastrój i ułatwiając utrzymanie równowagi emocjonalnej.

Gdzie znajdziemy fitoestrogeny?

Fitoestrogeny znajdziemy w:

  • soi,
  • roślinach strączkowych,
  • sezamie,
  • migdałach,
  • pestkach dyni,
  • pestkach słonecznika,
  • fasoli mung,
  • oliwie z oliwek,
  • szpinaku,
  • soczewicy.

Zioła a fitoestrogeny

Fitoestrogeny występują również w ziołach. Z tego względu niektóre z nich mogą pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy. Szczególnie korzystnie oddziałują:

Jak je stosować?

Aby wspomóc organizm w czasie menopauzy, warto włączyć do diety produkty bogate w te substancje. Należy jednak spożywać je regularnie, z uwagi na naturalny spadek poziomu estrogenów w czasie menopauzy.

Wzbogacenie diety w tofu, częstsze spożywanie napojów przygotowanych na mleku sojowym, dodawanie do sałatek pestek dyni lub słonecznika albo do owsianki siemienia lnianego może poprawić kondycję psychofizyczną. Zdrowe nawyki żywieniowe przyczyniają się do utrzymania prawidłowej wagi i zredukowania niechcianej tkanki tłuszczowej, poprawiają nasze samopoczucie i samoocenę.

Dobrym pomysłem może być również sięgnięcie po suplementy diety, które wspierają organizm w okresie menopauzy i poprawiają nastrój. Jasnum kapsułki na dzień i na noc zawierają ekstrakty z koniczyny czerwonej i chmielu, dzięki czemu łagodzą uderzenia gorąca i rozdrażnienie, pomagają zmniejszyć uczucie zmęczenia i poprawić sen.