Życie seksualne w okresie menopauzy. Co może cię zaskoczyć?

Ciało

Życie seksualne w okresie menopauzy. Co może cię zaskoczyć?

Opublikowano 4.01.2024

4 min. czytania

Życie seksualne w okresie klimakterium zmienia się, co jest naturalną konsekwencją procesów zachodzących w gospodarce hormonalnej. Czego należy się spodziewać w czasie menopauzy?

Menopauza oznacza zakończenie etapu prokreacyjnego i możliwości zajścia w ciążę. Nie jest jednak końcem życia seksualnego, które, choć w tym okresie mocno się zmienia, to wciąż pozostaje ważną strefą w związku. Seks w czasie menopauzy i tuż po niej jest inny niż wcześniej, ale może sprawiać wiele radości i satysfakcji.

Problemy z libido

Menopauza to proces, który oznacza wygaszenie czynności jajników i zakończenie miesiączkowania. Jest on rozłożony w czasie, a zmniejszającemu się poziomowi estrogenów towarzyszy szereg objawów, które stają się mniej lub bardziej dotkliwe dla kobiety.

Oprócz charakterystycznych dla klimakterium uderzeń gorąca, problemów z zasypianiem, wahań nastrojów czy wzrostu wagi często zmienia się także jakość życia seksualnego. Zmiany zachodzące w obrębie narządów rodnych również podyktowane są zmniejszającym się poziomem estrogenów.

Obniżenie poziomu żeńskich hormonów płciowych przyczynia się do zmniejszenia przepływu krwi przez ścianki pochwy i zmniejszenia produkcji wydzieliny przez gruczoły pochwy[1]. To wpływa na odczuwanie satysfakcji w czasie zbliżeń i nie pozostaje obojętne na możliwość odczuwania przez kobietę orgazmu. Większa suchość pochwy z kolei może przyczyniać się do odczuwania dyskomfortu w czasie stosunku.

Zadowolenie z seksu siedzi… w głowie

Niski poziom estrogenów przekłada się również na zmniejszenie libido i mniejszą chęć na nawiązywanie kontaktów intymnych. Częściowo jest to spowodowane zmianami, jakie zachodzą w tym czasie w ciele. Panie, które przestają czuć się atrakcyjnie i które nie akceptują swojego ciała, mogą w tym okresie unikać zbliżeń. Dla wielu z nich ta sytuacja jest trudna, co może potęgować rozdrażnienie i zwiększać poczucie wyobcowania.

Może to zmienić związek pełen akceptacji i empatii. Uczucie do partnera i jego wyrozumiałość względem tego, co dzieje się z jego partnerką, mogą znacznie poprawić samopoczucie psychiczne kobiety. Wiele problemów tkwi w głowie i warto zdawać sobie z tego sprawę, by nie poddawać się złym emocjom i negatywnemu myśleniu.

Okres menopauzy to czas, w którym wiele kobiet może na nowo odkryć swoją seksualność. Dzieci najczęściej opuściły już dom rodzinny, dzięki czemu kobieta może mocniej skupić się na sobie i swoich potrzebach. To dobry czas na to, by zadbać o związek i odkryć siebie na nowo jako parę. Nie warto zatem blokować się, myśląc o upływającym czasie i o zmieniającym się ciele. Przemiany są naturalnie wpisane w naszą naturę, akceptując ten stan rzeczy, poprawiamy swoje samopoczucie i czujemy się szczęśliwsi.

Jak poprawić jakość życia seksualnego w czasie menopauzy?

Aby poprawić swoje samopoczucie i jakość współżycia, warto o siebie zadbać. Dieta bogata w fitoestrogeny (np. rośliny strączkowe takie jak soja) może zmniejszyć skutki niższego poziomu estrogenów, dzięki czemu złagodzi objawy menopauzy[2].

Zbilansowany jadłospis zapobiegnie także przybieraniu na wadze, co również zdarza się często w okresie klimakterium. Niemal wszystkie kobiety odczuwają zmiany w swoim ciele, wiele z nich ze zdziwieniem obserwuje, że mimo braku zmiany diety ich waga się zwiększa. Taka sytuacja także jest spowodowana zmianami hormonalnymi i naturalnym spowolnieniem procesów trawiennych. Zdrowa dieta może spowolnić ten proces i pomóc zachować szczupłą sylwetkę.

Warto zadbać także o aktywność fizyczną. Oprócz wzmocnienia ciała i poprawienia jego wydolności, ruch wpływa także na atrakcyjność i poczucie samozadowolenia. W czasie uprawiania sportu wydzielają się endorfiny, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Mamy też więcej energii i jesteśmy bardziej pozytywnie nastawieni do życia. To ważne, ponieważ w okresie menopauzy kondycja psychiczna staje się bardziej krucha, a rozdrażnienie czy poczucie wyobcowania są nieobce wielu kobietom.

Aktywność fizyczna to jedna z metod, które mogą poprawić samopoczucie i zwiększyć nasze poczucie atrakcyjności, a także zadowolenie z własnego ciała i wyglądu. Może to przełożyć się na nasze życie intymne i zwiększyć chęć na zbliżenia z partnerem.

Podsumowując – zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele w czasie menopauzy, oddziałują na życie seksualne.

Obniżenie libido, problemy z odczuwaniem satysfakcji seksualnej, suchość pochwy – to tylko niektóre dolegliwości, na jakie skarżą się panie w okresie klimakterium. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, większa akceptacja swojego ciała i zachodzących w nim procesów mogą pomóc nam przejść przez ten czas i zwiększyć zadowolenie z seksu.

  • [1] Szymon Bakalczuk, Grzegorz Bakalczuk, Grzegorz Jakiel, Menopauza a zaburzenia seksualne kobiet, Seksuologia polska, 2005.
  • [2] Szkutnik-Fiedler Danuta, Jędrzejczyk Małgorzata, Grześkowiak Edmund, Bartkowiak-Wieczorek Joanna, Seremak-Mrozikiewicz Agnieszka, Drews Krzysztof, Mrozikiewicz Przemysław M., Rola terapii fitoestrogenowej w łagodzeniu dolegliwości u kobiet po menopauzie, Ginekologia Polska, 2010.