Czy menopauza może powodować dolegliwości bólowe?

Ciało

Czy menopauza może powodować dolegliwości bólowe?

Opublikowano 30.10.2024

2 min. czytania

Menopauza to naturalny proces fizjologiczny związany z wygaszaniem czynności jajników. Sam w sobie nie jest bolesny, ale może wiązać się ze zmianami wpływającymi na odczuwanie bólu.

Menopauza to trudny czas dla kobiety, w którym zmienia się niemal wszystko. Zmiany zachodzące w organizmie wpływają na codzienne funkcjonowanie, często powodując dyskomfort, a nierzadko również ból. Burza hormonalna wynikająca ze zmniejszającego się poziomu estrogenów i wygaszania czynności jajników wpływa na codzienne funkcjonowanie, oddziałując zarówno na pracę układu nerwowego, jak i układu pokarmowego czy kostno-stawowego.

Kłopoty z zasypianiem, rozdrażnienie, niepokój, uderzenia gorąca, osłabienie metabolizmu i spowolnienie perystaltyki jelit to tylko niektóre z objawów menopauzy, z jakimi muszą borykać się kobiety w tym szczególnym okresie.

Wahania hormonalne w okresie klimakterium wpływają również na funkcjonowanie układu nerwowego, zwiększając wrażliwość na ból. To sprawia, że kobiety mogą mocniej odczuwać bodźce lub nagle zacząć dostrzegać dolegliwości, które wcześniej nie stanowiły dla nich problemu[1].

Bóle piersi

W okresie menopauzalnym, gdy spada poziom estrogenów w organizmie, mogą wystąpić bóle piersi. Nadwrażliwość piersi jest wywołana nie tylko burzą hormonalną, ale również zanikaniem tkanki gruczołowej w piersiach. To naturalny proces fizjologiczny, który jest powiązany ze starzeniem się organizmu.

W tym czasie zaleca się paniom uważne obserwowanie swojego ciała i dbanie o zdrowie piersi Warto systematycznie przeprowadzać samobadania, a także regularnie wykonywać mammografię oraz USG piersi.

Bóle brzucha

W czasie menopauzy mogą pojawić się także bóle brzucha. Dolegliwości te również są spowodowane wahającym się poziomem hormonów. Bóle podbrzusza zwykle występują jeszcze przed wejściem w okres menopauzy i zapowiadają stopniowe zanikanie cykli menstruacyjnych.

Spowodowane są nie tylko spadającym poziomem estrogenów, ale również nadmierną i zbyt szybką produkcją gonadotropin przysadkowych (FSH i LH). Stężenie hormonu folikulotropowego (FSH) powoli wzrasta, wywołując osłabienie czynności ciałka żółtego, hamując owulację i znacząco redukując płodność [2]

  • [1] „W wyniku pewnych zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym dochodzi do rozregulowania mechanizmów odpowiadających za kontrolę bólu” za: https://fizjomind.pl/2019/08/02/menopauza-bole-nog/
  • [2] Tomasz Pertyński, Grzegorz Stachowiak, Menopauza – fakty i kontrowersje, Endokrynologia Polska Tom 5, Nr 5/2006.