Szafran – przyprawa, która działa prozdrowotnie

Ciało

Szafran – przyprawa, która działa prozdrowotnie

Opublikowano 1.09.2022

3 min. czytania

Szafran ma wiele właściwości prozdrowotnych, przyczynia się do utrzymania równowagi emocjonalnej oraz pomaga utrzymać dobry nastrój. Z tego względu może okazać się pomocny w łagodzeniu objawów menopauzy.

Szafran uznawany jest za najdroższą przyprawę świata. Jego cena wynika z wielu aspektów, m.in. z trudności w przeprowadzaniu zbiorów. Potrzeba kilkudziesięciu tysięcy kwiatów szafranu, by zebrać kilka gramów tej przyprawy. To między innymi dlatego jest uznawany za tak wyrafinowaną.

Właściwości prozdrowotne szafranu

Oprócz walorów smakowych szafran ma wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego ekstrakt z niego jest tak cenny. Okazuje się, że ekstrakt z szafranu przyczynia się do utrzymania równowagi emocjonalnej, dlatego może okazać się pomocny przy łagodzeniu PMS-u oraz menopauzy.

Szafran korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego. Pomaga utrzymać dobrą kondycję psychofizyczną, przyczynia się do zachowania równowagi emocjonalnej, poprawia nastrój, pomaga w relaksacji[1]. Z tego względu może okazać się pomocny w łagodzeniu objawów menopauzy.

Kondycja psychiczna w czasie menopauzy

W czasie menopauzy zmieniająca się gospodarka hormonalna wywiera wpływ na pracę wielu układów w organizmie. Obniżający się poziom estrogenów powoduje szereg zmian: tempo metabolizmu spada, kości mogą stać się bardziej wrażliwe, skóra podatna na wysuszenie i szybsze pojawienie się zmarszczek.

Zmienia się również kondycja psychiczna. Zaakceptowanie zmian, które toczą się w ciele, nie jest łatwe, co może powodować gorsze samopoczucie. Problemy z zasypianiem i nocnymi uderzeniami gorąca, rozdrażnienie i ciągłe zmęczenie nie polepszają nastroju.

Menopauzie nie da się zapobiec. Aby łagodniej przejść przez ten proces, warto wprowadzić kilka zmian w życiu, ale też zaakceptować nową sytuację i ograniczenia własnego ciała. Są one naturalne, wynikają z fizjologii i dobrze jest patrzeć na nie jak na element przybliżający nas do rozpoczęcia nowego etapu w życiu.

Łagodząc objawy menopauzy utrudniające codzienne funkcjonowanie, dobrze jest skupić się na trybie życia. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych może znacząco poprawić samopoczucie. Warto włączyć do diety pestki, produkty bogate w witaminę B wspierającą pracę układu nerwowego, ryby, zdrowe tłuszcze roślinne, rośliny strączkowe.

Dobrze jest także sięgać po soję bogatą w fitoestrogeny, substancje roślinne w budowie przypominające żeńskie estrogeny. Mogą one pomóc złagodzić objawy wynikające z obniżenia poziomu tych hormonów w organizmie.

Ruch to zdrowie

Dla poprawy samopoczucia, a także funkcjonowania układu nerwowego, istotny jest również ruch. Codzienna aktywność fizyczna dotlenia organizm, przyspiesza krążenie, tempo przemiany materii, a także wyzwala produkcję endorfin, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi.

W okresie menopauzy ruch na świeżym powietrzu (zwłaszcza w towarzystwie bliskich osób) może przyczynić się nie tylko do poprawy wydolności organizmu i wzmocnienia kondycji stawów, ale także do poprawy samopoczucia psychicznego.

Regularna aktywność (spacery, szybkie marsze, nordic walking, rowery czy jogging) mogą pomóc nam zwalczyć ciągłe zmęczenie i zniechęcenie, a także poprawić samoocenę. Wysiłek fizyczny dobrze wpływa również na sen, może zatem przeciwdziałać problemom z zasypianiem, często pojawiającym się u kobiet w okresie menopauzy.

Wsparcie układu nerwowego

Dobrym pomysłem na złagodzenie objawów menopauzy jest sięgnięcie po suplementy diety. Jasnum Mood zawiera ekstrakt z szafranu, który pomaga w utrzymaniu dobrego nastroju i przyczynia się do utrzymania równowagi emocjonalnej.

[1] Dane Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).