Jak żyć z menopauzą?

Emocje

Jak żyć z menopauzą?

Opublikowano 30.10.2024

4 min. czytania

Menopauza to naturalny proces biologiczny. Można łagodzić jej objawy, stosując odpowiednią dietę bogatą w fitoestrogeny i kwasy z grupy omega. Co jeszcze można zrobić?

Menopauza to proces zmian, który zachodzi w organizmie każdej kobiety. Gdy poziom estrogenów powoli zaczyna spadać, a czynność jajników wygasać, wywołuje to różne reakcje ze strony organizmu. Wpływają one na samopoczucie i nastrój, obniżając nie tylko jakość życia, ale też pewność siebie.

Czym jest klimakterium?

Po 45. roku życia organizm kobiety wchodzi w tzw. okres przedmenopauzalny. Cykle miesiączkowe zmieniają swój charakter, są bezowulacyjne i stają się mniej obfite, mogą też występować coraz rzadziej. Zmienia się również gospodarka hormonalna – systematycznie zmniejsza się poziom estrogenów, co powoduje szereg różnych objawów.

Kobiety zaczynają odczuwać uderzenia gorąca, cierpią na większą potliwość (charakterystyczne są tzw. nocne poty), mają problemy ze snem. Zmienia się również ich kondycja psychiczna, częściej są rozdrażnione, zniechęcone lub smutne. Dużym utrudnieniem w codziennym życiu jest również wszechogarniające uczucie zmęczenia, które odbiera im radość z wypełniania obowiązków zawodowych, rodzinnych, towarzyskich.

Metody łagodzenia objawów menopauzy

Istnieją metody, które pozwalają łagodzić objawy menopauzy. Są one mniej i bardziej inwazyjne, a kobieta może sama zdecydować, z których sposobów chce skorzystać. Metody naturalne warto wprowadzić, ponieważ mogą one nie tylko poprawić komfort życia, ale również poprawić samopoczucie.

Fitoestrogeny

Dobrą metodą łagodzenia objawów menopauzy jest wprowadzenie do diety produktów zawierających fitoestrogeny, substancje roślinne, które przypominają żeńskie hormony. Pomagają one zmniejszyć uczucie zmęczenia oraz rozdrażnienia, a także wspomóc pracę układu nerwowego, wpływając na samopoczucie i dobry sen.

Fitoestrogeny znajdziemy głównie w soi i produktach, które powstają na jej bazie. Znajdziemy je również w siemieniu lnianym, pestkach dyni, pestkach słonecznika, roślinach strączkowych czy zielonych warzywach. Włączenie ich do diety i regularne spożywanie mogą przyczynić się do poprawy samopoczucia i zmniejszyć nieprzyjemne objawy występujące w czasie menopauzy.

Aktywność fizyczna

Ruch zalecany jest w każdym wieku, ponieważ znakomicie dotlenia organizm, zwiększając dostęp komórek do substancji odżywczych i wspierając naturalną odporność. Kobiety po 40. roku życia powinny zwrócić szczególną uwagę na aktywność fizyczną i wprowadzić sport na stałe do swojego planu tygodnia. Po 40. roku życia metabolizm zaczyna stopniowo zwalniać, zwalnia przemiana materii, a regularna aktywność fizyczna pozwala zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę.

Drugą ważną zaletą uprawiania sportu jest produkcja endorfin. Ruszając się, stajemy się szczęśliwsi i mniej podatni na spadki nastroju. Mamy również więcej energii i poprawiamy wydolność swojego organizmu. Sport ma wiele plusów, a w okresie przedmenopauzalnym może poprawić samopoczucie i sprawić, że objawy klimakterium będą mniej dokuczliwe.

Aromaterapia

Inną ciekawą metodą łagodzenia objawów menopauzy jest aromaterapia. Olejki eteryczne wpływają dobrze na ciało i duszę, odprężają i przynoszą ukojenie.

Masaże z użyciem olejków mogą przynieść ulgę w bólach kostno-stawowych, na które skarży się część kobiet w okresie menopauzy. Likwidują również różne napięcia i poprawiają komfort życia.

Ciepłe kąpiele z dodatkiem olejku cyprysowego, różanego czy geranium pomogą się odprężyć, uspokoić i zmniejszyć dyskomfort psychiczny. Olejek lawendowy natomiast wpływa kojąco na organizm i ułatwia dobry sen.

Życie z menopauzą

Kobiety, które cierpią na silne objawy menopauzy, mają jeszcze możliwość skorzystania z hormonalnej terapii zastępczej. Jest to metoda, która zakłada stosowanie hormonów takich jak progesteron czy estrogeny, wyrównujących gospodarkę hormonalną w organizmie. Przyjmuje się je w postaci tabletek albo plastrów, a terapia trwa przez długi czas i działa tylko wtedy, gdy kobieta przyjmuje hormony.

Podsumowując, jest wiele sposobów na to, by poprawić jakość życia w okresie menopauzy i zmniejszyć towarzyszące jej objawy. Dobrym pomysłem jest również sięgnięcie po suplementy diety, które łagodzą objawy menopauzy i poprawiają nastrój. Jasnum kapsułki na dzień i na noc zawierają ekstrakty z koniczyny czerwonej i chmielu, dzięki czemu łagodzą uderzenia gorąca i rozdrażnienie, pomagają zmniejszyć uczucie zmęczenia i poprawić sen.