Gdy menopauza przychodzi za wcześnie. Po czym rozpoznać przedwczesną menopauzę?

Ciało

Gdy menopauza przychodzi za wcześnie. Po czym rozpoznać przedwczesną menopauzę?

Opublikowano 4.01.2024

5 min. czytania

Menopauza to proces fizjologiczny, który przechodzi każda kobieta. Może on jednak różnie się objawiać i wystąpić w różnym czasie. Jak rozpoznać objawy klimakterium i jakie czynniki wpływają na czas jego wystąpienia?

Menopauza to moment, którego obawia się każda kobieta. Nie zawsze słusznie – rzeczywiście, menopauza zamyka pewien etap w życiu kobiety, ale otwiera inny. Warto spojrzeć na klimakterium jak na korytarz łączący obydwa momenty w życiu. Po menopauzie nie zajdziemy już w ciążę i nie staniemy się nagle młodsze, ale możemy rozpocząć nowe piękne życie, w którym znajdziemy miejsce nie tylko na swoich bliskich i codzienne obowiązki, ale też na własny rozwój, pracę ze swoim duchem i ciałem.

Takie postrzeganie menopauzy wiele ułatwia. Tak jak i przygotowanie się do niej, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Może to okazać się szczególne pomocne w przypadku kobiet, u których klimakterium wystąpi wcześniej.

Kiedy przychodzi menopauza?

Menopauza może wystąpić w różnym czasie. Wpływa na to wiele czynników (m.in. genetycznych, ale także tych związanych ze stanem zdrowia, przebytymi chorobami, zabiegami operacyjnymi, a także z trybem życia). Zazwyczaj występuje po 50. roku życia, ale równie dobrze może pojawić się już u 45-latek.

Zdarzają się także sytuacje, w których menopauza pojawia się u 40-latek, a nawet 35-latek – mówimy wtedy o tzw. przedwczesnym klimakterium. Występują one rzadko, w skali 1:100 kobiet[1].

Przyczyny przedwczesnej menopauzy

Zbyt wczesne klimakterium może mieć wiele przyczyn. Wpływa na nie przede wszystkim stan zdrowia kobiety, głównie przebyte zabiegi operacyjne w narządach rodnych. Operacje jajników, zabiegi chirurgiczne w obrębie macicy czy miednicy mogą przyczynić się do wywołania zmian w gospodarce hormonalnej i przyspieszenia wystąpienia menopauzy.

Przedwczesna menopauza może być także wynikiem obciążeń genetycznych. Jeśli babcia i mama zaczęły wcześnie miesiączkować i wcześniej weszły w okres klimakterium (np. przed 45. rokiem życia), może się okazać, że u nas taka sytuacja się powtórzy.

Jak rozpoznać objawy menopauzy?

Klimakterium rozpoczyna się powoli. Miesiączka staje się coraz bardziej nieregularna, kobiecie ciężko jest przewidzieć czas jej wystąpienia. Cykle ulegają rozregulowaniu, stają się również bezowulacyjne. Miesiączki mogą też występować coraz rzadziej. Przesunięcie lub pominięcie jednego okresu mogą być spowodowane stresem, zmianą środowiska albo zmianami hormonalnymi i nie trzeba ich od razu wiązać z menopauzą. Jeśli jednak mija jeden miesiąc, a później drugi i trzeci, a miesiączka nie występuje, należy udać się do ginekologa i wykonać odpowiednie badania. W przypadku młodej kobiety może to oznaczać ciążę, ale może i… przedwczesną menopauzę.

Procesowi temu zazwyczaj towarzyszą również inne objawy. Pojawiają się uderzenia gorąca, problemy z zasypianiem, drażliwość, niepokój, zmienność nastrojów. Kobieta może stać się płaczliwa lub wybuchowa, czuć, że codzienność zaczyna ją przerastać, a ona sama nie radzi sobie ze swoimi obowiązkami. Wszystkie te objawy w połączeniu z ustającymi lub zanikającymi miesiączkami mogą oznaczać menopauzę.

Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?

Aby rozpoznać menopauzę, trzeba wykonać szereg badań. Ginekolog zazwyczaj kieruje pacjentki na USG narządów rodnych, w którego czasie można sprawdzić grubość endometrium, a także obecność pęcherzyków w jajnikach. Oprócz tego konieczne jest wykonanie badań krwi, dzięki którym można oznaczyć stężenie hormonów, m.in. estrogenów, progesteronu, folikulostymuliny (FSH) czy hormonów tarczycy. Pozwalają one ocenić, co dzieje się z gospodarką hormonalną kobiety i jakie ilości estrogenów produkuje jej organizm.

Spadek poziomu estrogenów to podstawowa przyczyna menopauzy. Z biegiem czasu ilość tych hormonów zaczyna zanikać, co wywołuje szereg objawów w organizmie, m.in. dotyczących zanikania miesiączek, ale również pojawienia się problemów z zasypianiem czy odczuwania uderzeń gorąca. Określenie poziomu estrogenów jest więc kluczowe dla potwierdzenia, czy rzeczywiście organizm kobiety wszedł już w okres menopauzy.

Co klimakterium oznacza dla młodej kobiety?

Przedwczesna menopauza występuje rzadko, ale jej wystąpienie zawsze jest dla kobiety szokiem. Jeśli informacja o klimakterium jest dużym obciążeniem dla psychiki, warto skorzystać z terapii u psychologa. Nie należy się tego bać, bo informacja o tym, że młoda kobieta już nigdy nie zostanie matką, rzeczywiście jest ogromnym obciążeniem dla psychiki. Terapia pomoże oswoić się z tą myślą i ją zaakceptować, co ułatwi ułożenie sobie życia na nowo.

Na szczęście możliwości medycyny pozwalają dziś łagodzić dokuczliwe objawy klimakterium, dzięki czemu łatwiej jest kobiecie funkcjonować. Uderzenia gorąca, problemy z zasypianiem czy niepokój można złagodzić, na przykład stosując suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy.

Suplement diety Jasnum kapsułki na dzień i na noc m.in. dzięki zawartości kwasu foliowego i ekstraktu z koniczyny czerwonej[2] łagodzi uderzenia gorąca i rozdrażnienie, pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia. Dzięki zawartości ekstraktu z szyszek chmielu[3] ma także dobry wpływ na sen.

Dobrze jest także zmienić tryb życia, zacząć więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Włączenie do diety produktów bogatych w witaminy i minerały, zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, a także ryby, pomoże nam poprawić kondycję zdrowotną organizmu. Warto także zwrócić większą uwagę na obecność w diecie fitosteroli, które pomagają łagodzić skutki zmniejszającego się poziomu estrogenów w organizmie. Rośliny strączkowe (głównie soja) są nie tylko dobrym źródłem białka, ale też fitosteroli.

Te wszystkie czynności mogą pomóc przejść przez okres menopauzy i poprawić samopoczucie młodej kobiety.

 

[1] https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21138-premature-and-early-menopause

[2] Zgodnie z danymi Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności kwas foliowy i ekstrakt z koniczyny czerwonej łagodzą niepokój i pomaga zmniejszyć rozdrażnienie.

[3] Przyczynia się zmniejszenia niepokoju i drażliwości, utrzymania właściwego poziomu cholesterolu, łagodzi uderzenia gorąca – jak mówią dane Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).