Menopauza a ciąża. Czy w czasie przekwitania można zajść w ciążę?

Fakty i mity

Menopauza a ciąża. Czy w czasie przekwitania można zajść w ciążę?

Opublikowano 4.01.2024

4 min. czytania

Menopauza to czas, kiedy w życiu kobiety wiele się zmienia. Wygasająca czynność jajników sprawia, że miesiączki stają się coraz rzadsze, aż wreszcie zanikają. Czy w czasie przekwitania można zatem zajść w ciążę?

Menopauza – słowo, którego obawia się wiele kobiet. Oznacza całkowity przewrót w życiu i początek nowego etapu. Przekwitanie to zmiana, a my intuicyjnie najczęściej boimy się zmian, lękając się, że nakażą nam opuszczenie wygodnych schematów, w ramach których funkcjonujemy. Dotyczy to również menopauzy, która wywiera wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną, wywracając wszystko do góry nogami. Ale nie należy się tego obawiać, bo menopauza to naturalny proces, taki sam jak wszystkie pozostałe, jakie dotyczą naszego organizmu.

Co dzieje się w organizmie w czasie menopauzy?

W okresie przekwitania organizm wkracza w etap zmian, które najczęściej trwają wiele miesięcy, a czasem nawet lata. Gospodarka hormonalna ulega rozchwianiu, co wpływa na działanie niemal wszystkich układów w organizmie. Mniejsza ilość estrogenów prowadzi do zmian w kondycji psychicznej – kobiety częściej odczuwają dziwny niepokój, mają wahania nastroju, stają się płaczliwe lub bardziej wybuchowe.

Czasem mogą czuć się samotne, niezrozumiane przez bliskich, niedoceniane lub niechciane. Warto mieć świadomość, że to nie będzie trwało wiecznie, a poziom hormonów wreszcie się wyrówna, ale dopiero wtedy, gdy proces menopauzy dobiegnie końca.

Oprócz zmian w kondycji psychicznej wiele rzeczy dzieje się też w ciele. Zmniejszająca się liczba estrogenów wpływa na procesy trawienne, które zaczynają spowalniać. To dlatego kobiety po 50. roku życia mogą czuć się ociężałe, wyraźnie przybierać na wadze, mimo że nie zmieniły swojej diety. Metabolizm zwalnia i staje się to wyraźne gołym okiem. Tym zmianom można jednak przeciwdziałać, zdrowo się odżywiając i regularnie ruszając. Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na poprawę metabolizmu i zapobiega przybieraniu na wadze, ale też poprawia samopoczucie psychiczne.

W czasie menopauzy rozluźnieniom ulegają więzadła stawowe, przez co dla niektórych kobiet może wiązać się z nieprzyjemnymi odczuciami. W tym okresie mogą pojawić się sygnały ze strony kręgosłupa czy kolan, dlatego tym ważniejsze staje się regularne ruszanie się, uprawianie sportu i nierezygnowanie z aktywności fizycznej.

Tym, co jednak najmocniej kojarzy się z menopauzą, nie są zmiany w obrębie stawów, niepokój czy problemy z utrzymaniem właściwej wagi. Zanikające miesiączki wywołują największe zmiany zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Dlaczego w czasie menopauzy zanika miesiączka?

W czasie menopauzy miesiączki stają się coraz rzadsze i mniej obfite, by w końcu całkiem zaniknąć. To naturalny proces, który jest związany z obniżającym się poziomem estrogenów w organizmie. Czynność jajników zaczyna wygasać, co oznacza, że kobieta przestaje miesiączkować.

W naturalny sposób oznacza to koniec płodności. Jeszcze przed rozpoczęciem się procesu menopauzy coraz częściej występują cykle bezowulacyjne, co oznacza, że komórka jajowa nie dojrzewa i nie zostaje uwolniona, przez co zapłodnienie nie jest możliwe. Jeśli nie dochodzi do owulacji, nie ma możliwości połączenia komórki jajowej z plemnikiem, a poczęcie staje się niemożliwe.

To mocno obciąża psychikę kobiet, a zwłaszcza pań, które z różnych powodów nie zdecydowały się nigdy na macierzyństwo. Myśl o tym, że teraz już, nawet gdyby chciały, to naturalnie nie będą mogły zajść w ciążę, może przytłaczać. Dobrze jednak myśleć, że natura wie, co robi, i nie bez powodu najlepszym czasem na macierzyństwo jest wiek 20-30 lat. W tym okresie kobieta jest najbardziej płodna, a cykle bezowulacyjne zdarzają się bardzo rzadko, ma też najwięcej siły i energii, by znieść trudy ciąży, porodu, a następnie wychowania dziecka.

Czy ciąża w czasie menopauzy jest możliwa?

W czasie menopauzy kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę. Dotyczy to poczęcia naturalnego – niski poziom estrogenów, zanikające miesiączki i brak owulacji sprawiają, że zapłodnienie nie jest możliwe. W mediach jednak co jakiś czas pojawiają się informacje, że kobieta po menopauzie została mamą.

Najczęściej takie historie dotyczą albo metody zapłodnienia pozaustrojowego, albo kobiet, które stosowały terapię hormonalną. Tego rodzaju terapia ma złagodzić skutki niedoboru estrogenów i objawy menopauzy. Nie cofnie jej ani jej nie zapobiegnie, ale sprawia, że panie, które bardzo cierpią na skutek zmian menopauzalnych, mogą w ich czasie lepiej funkcjonować.

Podsumowując, menopauza to czas, w którym kobieta nie powinna zajść w ciążę. Cykle stają się wtedy bezowulacyjne, komórka jajowa nie dojrzewa, a zapłodnienie drogą naturalną nie jest możliwe. Może to zmienić jednak terapia hormonalna i jest to jakaś szansa dla kobiet, które w bardzo późnym wieku decydują się na macierzyństwo.