Chmiel zwyczajny – na menopauzę i dobry sen

Ciało

Chmiel zwyczajny – na menopauzę i dobry sen

Opublikowano 4.01.2024

3 min. czytania

Chmiel zwyczajny od dawna doceniany jest za swoje właściwości łagodzące i wyciszające, a także pozytywny wpływ na układ nerwowy. Okazuje się, że mogą to być bardzo przydatne informacje dla kobiet, które weszły w okres menopauzy.

Chmiel zwyczajny to roślina, którą zalicza się do konopiowatych. Rośnie w lasach Europy i Azji, choć obecnie pozyskuje się ją głównie z upraw. Cenne wartości prozdrowotne kryją się w szyszkach chmielu, które od dawna wykorzystuje się do wspomagania organizmu w różnych sytuacjach. Co warto wiedzieć o chmielu zwyczajnym?

Właściwości chmielu

Chmiel zwyczajny ma właściwości uspokajające, wyciszające i poprawiające jakość snu. Poleca się go osobom, które cierpią na problemy z zasypianiem. Ekstrakty zawarte w szyszkach chmielu wspomagają także procesy trawienne i mogą zapobiegać problemom z układem trawiennym związanym z nadmiernym wydzielaniem gazów. Te wszystkie cechy sprawiają, że chmiel poleca się kobietom w okresie w menopauzy.

Z czym wiąże się menopauza?

Menopauza wywołuje w organizmie szereg objawów, które najczęściej obniżają komfort życia. Obniżający się poziom estrogenów powoduje burzę hormonalną, która wpływa na wiele sfer organizmu. Pogarsza się samopoczucie psychiczne, częściej występuje rozdrażnienie i zmęczenie, pojawiają się problemy ze snem.

Procesy trawienne zaczynają spowalniać, co może stać się przyczyną przybrania kilku kilogramów. Miesiączki zanikają, skóra staje się bardziej sucha i wiotka, a układ kostny bardziej wrażliwy. To wszystko sprawia, że kobiety w czasie menopauzy często czują się przytłoczone zmianami, które toczą się w ich organizmach, a ich kondycja psychiczna się pogarsza.

Procesów tych nie da się przyspieszyć ani wyeliminować – są one w pełni naturalne i wynikają z fizjologii. Na szczęście istnieje szereg sposobów, które pomagają łagodzić objawy menopauzy. To między innymi zdrowa dieta (bogata w fitoestrogeny), regularna aktywność fizyczna, aromaterapia, ale też nowe hobby czy pasja, które pomagają poprawić samopoczucie i podnoszą samoocenę w tym trudnym czasie.

Chmiel a menopauza

Chmiel zwyczajny jest jedną z roślin, które mogą pomóc złagodzić objawy klimakterium. Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, działa kojąco i łagodząco na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego może pomóc zmniejszyć niepokój i drażliwość.

W czasie menopauzy część kobiet skarży się na słabszą kondycję psychiczną, odczuwanie niepokoju, który nie ma racjonalnego podłoża. Warto w tym czasie nie odwracać się od bliskich osób, ale szukać kontaktów towarzyskich, zadbać o swoją samoocenę, pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i np. zapisać się na wymarzony od dawna kurs tańca czy zajęcia na siłowni. Może to znacząco wpłynąć na poprawę nastroju.

Dobrym rozwiązaniem jest także sięgnięcie po suplementy diety, które pomagają złagodzić objawy menopauzy. Jasnum Noc zawiera ekstrakt z szyszek chmielu, który pomaga zmniejszyć niepokój i drażliwość.

Chmiel a dobry sen

Chmiel wpływa także na jakość snu. Działa wyciszająco, dzięki czemu może ułatwić zasypianie u osób, u których problemy ze snem wynikają z pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego. W czasie menopauzy jakość snu często się pogarsza. Wiele kobiet ma problem z nocnym wypoczynkiem – nie tylko ciężko im zasnąć, ale także utrzymać higienę snu. Suplementy diety takie jak Jasnum Noc mogą pomóc złagodzić ten objaw menopauzy, m.in. ze względu na zawartość ekstraktu z szyszek chmielu.

Podsumowując, chmiel zwyczajny, ze względu na swoje właściwości wyciszające, kojące i wspomagające dobry sen, może pomóc kobietom przejść przez okres menopauzy. Łagodzi jej typowe objawy i w ten sposób może poprawić samopoczucie.