Len zwyczajny łagodzi objawy menopauzy. W jaki sposób?

Ciało

Len zwyczajny łagodzi objawy menopauzy. W jaki sposób?

Opublikowano 30.10.2024

4 min. czytania

Len zawiera lignany lniane, które mają właściwości estrogenne i w ten sposób wspierają organizm w czasie menopauzy, łagodząc dolegliwości spowodowane spadkiem estrogenów. Co trzeba wiedzieć o lnie i jak skorzystać z jego dobroczynnych właściwości w okresie klimakterium?

Len to roślina należąca do rodziny lnowatych, która występuje na całym świecie w wielu gatunkach. Najpopularniejszą odmianą jest len zwyczajny, który wywodzi się z terenów Bliskiego Wschodów. Od wieków jest on wykorzystywany zarówno do produkcji tkanin i przędzy, w kuchni (do produkcji oleju lnianego), jak i we wspieraniu zdrowia.

Właściwości prozdrowotne lnu

Len zawiera wiele związków i pierwiastków biologicznie czynnych, w tym kwas linolenowy, kwas linolowy, lignany, peptydy cykliczne, polisacharydy, alkaloidy, glikozydy i kadm. Dzięki temu wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, a także wspomaga prawidłową pracę jelit i układu trawiennego [1].

Z tego względu warto sięgać zarówno po siemię lniane, czyli mielone nasiona lnu, jak i po olej lniany. Można je wykorzystywać na wiele sposobów, zaparzając siemię lniane i pijąc w formie kuracji wspomagającej pracę układu trawiennego oraz kondycję skóry i włosów; dodając je do owsianki, jaglanki czy jogurtu naturalnego, a także przygotowując z niego zdrowe desery (np. budyń na mleku roślinnym z owocami). Olej lniany natomiast świetnie sprawdza się do sałatek i surówek, dostarczając organizmowi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Len w czasie menopauzy

Po len zwyczajny szczególnie powinny sięgnąć panie w okresie menopauzy. Zawiera on lignany lniane, które są związkami roślinnymi w budowie przypominającymi żeńskie hormony estrogeny. Pomagają one zmniejszyć skutki spadku poziomu estrogenów w organizmie, dzięki czemu łagodzą objawy klimakterium. Robią to wielotorowo, pomagając poradzić sobie z charakterystycznymi objawami menopauzy, do których należą: uderzenia gorąca, rozdrażnienie, pocenie się czy niepokój.

Len na dobre trawienie

Len zwyczajny wspiera także pracę układu trawiennego, który w okresie menopauzy zaczyna pracować wolniej i wymaga większego wsparcia. Nasiona lnu wspomagają procesy trawienne, działają łagodnie na żołądek i jelita, dzięki czemu zapobiegają występowaniu różnych dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu trawiennego [2].

W okresie klimakterium perystaltyka jelit spowalnia, tak jak i metabolizm, co może przyczynić się do wzrostu masy ciała. Aby temu zapobiec, warto dbać o racjonalną i zrównoważoną dietę, a także zrezygnować z wysokoprzetworzonych słodkich i słonych przekąsek, fast foodów czy gotowych dań.

Siemię lniane pomaga utrzymać właściwą wagę, a także zmniejszyć apetyt i zapobiec podjadaniu między posiłkami. To pomaga zapobiec przybieraniu na wadze i utrzymać szczupłą sylwetkę.

Len na pracę pęcherza

W czasie menopauzy zmienia się również funkcjonowanie układu moczowego. Częściej mogą pojawiać się parcie na mocz, a także kłopoty z utrzymaniem moczu, co jest spowodowane utratą elastyczności tkanek wokół układu moczowego, a także poniekąd spadkiem poziomu estrogenów.

Z tego względu warto zatroszczyć się o swój układ moczowy i wzbogacić dietę w składniki, które będą na niego korzystnie oddziaływały. To między innymi żurawina, ale też len, który wzmacnia mięśnie dna miednicy [3], wspiera zdrowie pęcherza i pomaga w kontroli oddawania moczu.

Aby wspierać pracę układu moczowego, warto sięgnąć również po preparaty roślinne. Jasnum Uro to suplement diety, który wspomaga mięśnie dna miednicy. Zawiera wyciąg z lnu [4], dzięki czemu przyczynia się do prawidłowego oddawania moczu.

Podsumowując, len zwyczajny może wspomóc pracę układu nerwowego, trawiennego i moczowego i pomóc kobietom poradzić sobie z charakterystycznymi objawami menopauzy.

[1] Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), len zwyczajny wspomaga pracę żołądka i układu trawiennego.

[2] J.w

[3] Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywnościa (EFSA), len wspiera zachowanie zdrowego układu moczowego i pęcherza.

[4] Ekstrakt z lnu pomaga zwalczyć niepokój, rozdrażnienie i złagodzić uderzenia gorąca, ale też wspiera pracę układu moczowego, wzmacnia mięśnie dna miednicy i wpływa na zdrowie pęcherza – wynika z danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).