Skrzyp polny i jego cudowne właściwości

Ciało

Skrzyp polny i jego cudowne właściwości

Opublikowano 4.01.2024

3 min. czytania

Skrzyp polny to roślina, która jest w stanie znacząco wspomóc funkcjonowanie organizmu w okresie menopauzy. Korzystnie wpływa nie tylko na stan skóry, włosów i paznokci, ale również na funkcjonowanie układu stawowego, moczowego i nerwowego.

Skrzyp polny to roślina, którą od wieków wykorzystuje się w celu wspierania zdrowia. Jego właściwości prozdrowotne są wręcz nieocenione i oddziałują bardzo szeroko na cały organizm. Ziele skrzypu polnego można spotkać na całej kuli ziemskiej, również w Polsce, na terenach podmokłych i wilgotnych. Jest bardzo powszechny, szybko się rozrasta, dlatego uważa się go za chwast. Jeśli na niego napotkamy na spacerze lub zobaczymy, że wyrósł w okolicy naszej działki, nie usuwajmy go, ale zróbmy z niego pożytek. Bo bardzo korzystnie oddziałuje na zdrowie.

Właściwości skrzypu polnego

Skrzyp polny – zawiera krzem, wapń, fosfor, sole potasu, żelazo, mangan. Dzięki temu korzystnie oddziałuje na funkcjonowanie układu nerwowego, wspierając pracę komórek i ułatwiając procesy regeneracyjne organizmu, a także stanowi wsparcie dla układu kostno-stawowego. Oprócz tego wzmacnia włosy i paznokcie, sprawiając, że stają się mniej łamliwe i podatne na uszkodzenia. Wspiera także procesy zachodzące w skórze, dzięki czemu jest ona mocna i sprężysta.

Dodatkowo, korzystnie oddziałuje na układ trawienny, działając ochronnie na komórki wątroby oraz wspomagając utrzymanie właściwej masy ciała.

Wpływ skrzypu polnego na urodę

W czasie menopauzy zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny w skórze, przez co staje się ona bardziej wiotka, mniej sprężysta, podatna na uszkodzenia. Może szybciej tracić wodę, przez co nie tylko staje się sucha i odwodniona, ale też zmarszczki na jej powierzchni są bardziej widoczne.

Warto w tym czasie intensywniej zająć się jej pielęgnacją, by poprawić jej wygląd i kondycję. Pomocne mogą być nie tylko kremy przeciwzmarszczkowe i nawilżające, ale też odpowiednia dieta, picie 2 litrów wody niegazowanej dziennie – oraz skrzyp.

Skrzyp polny zwiększa poziom krzemionki we krwi, która jest uważana za pierwiastek życia. Uelastycznia naskórek i wzmacnia procesy zachodzące w skórze, przez co staje się ona mocniejsza, bardziej sprężysta i jędrna. Pomaga również utrzymać ją w dobrej kondycji.

Skrzyp korzystnie oddziałuje też na włosy, wzmacniając je i wspomagając ich wzrost, a także na paznokcie, zapobiegając ich kruchości i rozdwajaniu.

Skrzyp polny a praca układu kostno-stawowego

Układ kostno-stawowy w okresie menopauzy staje się bardziej wrażliwy, a gęstość kości ulega zmianie. To może zwiększać podatność kości i stawów na urazy, a także wywoływać różne dolegliwości.

Z tego względu warto wzbogacić dietę w wapń i witaminę D, które wspierają mineralizację kości (znajdziemy je nie tylko w produktach mlecznych, ale też w roślinach strączkowych czy w rybach).

Pozytywny wpływ na kości ma również skrzyp, który ma właściwości zmniejszające stany zapalne stawów oraz sprężystość chrząstki stawowej.

Skrzyp polny na pracę układu moczowego

Roślina ta pozytywnie oddziałuje na układ moczowy, wspierając jego prawidłowe funkcjonowanie. Ma właściwości moczopędne, dzięki czemu wspomaga funkcje wydalnicze nerek.

W czasie menopauzy problemy z układem moczowym występują dość często, co jest związane z obniżeniem poziomu estrogenów, a także większą suchością i wiotkością tkanek układu moczowego. Skrzyp polny może wspomóc prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego.

W okresie klimakterium można wspomóc się preparatami roślinnymi. Suplement diety Jasnum Uro zawiera ekstrakt z ziela skrzypu polnego i pestek dyni zwyczajnej[1], dzięki czemu wspiera układ moczowy i wzmacnia mięśnie dna miednicy.

Skrzyp polny a praca układu nerwowego

Skrzyp polny korzystnie działa na układ nerwowy, poprawiając funkcje poznawcze. To sprawia, że może wspomóc pamięć i koncentrację, zmniejszyć rozdrażnienie i niepokój, które często występują w okresie klimakterium.

Dzięki zawartości flawonoidu izokwercyny działa uspokajająco, wspomaga naturalny relaks i procesy regeneracyjne. W ten sposób skrzyp polny może poprawić samopoczucie i pozytywnie wpłynąć na kondycję psychiczną.

Podsumowując, skrzyp polny w czasie menopauzy może wspomóc funkcjonowanie organizmu i złagodzić objawy klimakterium.

[1] Zgodnie z danymi EFSA dynia wspiera pracę pęcherza i prawidłowy przepływ moczu.