PREMENOPAUZA
Opublikowano 2.07.2021
2 min. czytania
Cześć! Jestem Kalina. Mam 45 lat i moją pasją jest tenis.
Nikt w moim środowisku otwarcie nie mówi o menopauzie. Moje koleżanki na ogół unikają tematu albo wstydzą się powiedzieć, że już ją mają. Postanowiłam sama zgłębić temat, bo nie wiem jak Wy, ale ja wolę uprzedzać atak, niż dać się zaskoczyć.
Warto zapoznać się z tematem wcześniej. Nie tylko po to, żeby uniknąć zaskoczenia, ale po prostu żeby przejść menopauzę lżej.
Usiadłam do internetu, kupiłam kilka książek, porozmawiałam ze znajomą lekarką. Podstawowy wniosek: menopauza to nie jest żadna przypadłość, tylko absolutnie normalna rzecz. Co musimy wiedzieć, zanim zapuka do drzwi? Po pierwsze, co to jest i że menopauza menopauzie nierówna.
To znaczy, że jej etapy różnią się między sobą znacznie, a odczucia, które jej towarzyszą, są bardzo różne i u jednych kobiet mogą wystąpić, a u drugich wcale nie. Menopauza to ostatni epizod krwawienia miesięcznego w życiu kobiety, po którym wystąpiła co najmniej roczna przerwa. Dzielimy ją na trzy okresy: przed, około i pomenopauzalny. Możemy spodziewać się nieregularnych miesiączek, uderzeń gorąca, problemów ze snem, zmian nastroju, problemów z nawilżeniem pochwy i zaburzeń układu moczowego. Szkoda, że nie uczą tego w szkole.
Do tej pory wydawało mi się, że menopauza dotyczy osób starszych. Żyłam w błędzie. Objawy pojawiają się zazwyczaj między 40 a 55 rokiem życia, czyli statystycznie w środku życia. Jeśli tak jest, to wygląda na to, że późno zabrałam się za zgłębianie tematu, ale lepiej późno niż wcale.
Trochę poczytałam o menopauzie i otworzyły mi się oczy. Dowiedziałam się m.in., że niższy poziom estrogenów może nawet spowodować problemy z utrzymaniem moczu przy wysiłku! Sposobami na łagodniejsze przejście przez menopauzę, na które zwracają uwagę mądre autorki, są zdrowy i aktywny tryb życia oraz trzymanie się diety, która nam służy. Ważne jest spoglądanie na menopauzę z życzliwością i akceptacją dla procesów natury oraz naszego w nich udziału. Bez lęku i obaw, bo natura się nie myli.
To, jak przechodzimy menopauzę, ma wpływ na nasze zadowolenie z życia. Zaś na to, jak przechodzimy menopauzę, mamy wpływ my same.
Ciągle pokutuje u nas pogląd, że do menopauzy nie wypada się przyznawać. Ja uważam, że przeciwnie. Zwłaszcza kiedy okazuje się, że czas menopauzy może być mniej trudny, jeśli będziemy szanować swoje ciało, żyć uważnie i naprawdę troszczyć się o to, co jemy i co robimy.
Wiem już czego się trzymać, a czego raczej unikać. Menopauzo, jestem gotowa!
To, jak przechodzimy menopauzę, ma wpływ na nasze zadowolenie z życia. Zaś na to, jak przechodzimy menopauzę, mamy wpływ my same.
© 2021 USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35, 02-822 Warszawa
tel: (22) 543 64 00