Objawy menopauzy można łagodzić, stosując właściwą dietę, dbając o aktywność fizyczną i o komfort psychiczny. Nie da się jednak ich całkiem wyeliminować. To, jakie objawy wystąpią w czasie klimakterium, w jakiej kolejności i jakie będą miały natężenie, jest czynnikiem indywidualnym, którego nie da się przewidzieć.
Warto natomiast zadbać o zdrową dietę, wyeliminować z niej produkty przetworzone, słodkie i słone przekąski dostarczające tłuszczów trans, fast foody, używki, kawę, alkohol. Dbałość o codzienną aktywność fizyczną, regularny ruch na świeżym powietrzu czy ćwiczenia wzmacniające stawy i mięśnie mogą za to poprawić samopoczucie fizyczne, dostarczyć organizmowi energii i ograniczyć objawy związane z osłabieniem metabolizmu oraz układu kostno-stawowego.
W czasie klimakterium z dużą troską trzeba zaopiekować się również swoją sferą psychiczną. Nowe hobby (np. taniec), zapisanie się na zajęcia na Uniwersytecie Otwartym czy w szkole językowej, odnowienie dawnych znajomości znacząco poprawiają samopoczucie i samoocenę.
Zrównoważona dieta bogata w fitoestrogeny może wspomóc łagodzenie objawów menopauzy. Soja, tofu, rośliny strączkowe czy pestki wspierają pracę jelit, przyspieszają przemianę materii, ale też oddziałują pozytywnie na gospodarkę hormonalną, dzięki czemu łagodzą objawy spowodowane naturalnym spadkiem poziomu estrogenów.
W czasie menopauzy warto wybierać produkty o niskim i średnim indeksie glikemicznym, jeść dużo warzyw i owoców. Pomagają one kontrolować wagę i zachować szczupłą sylwetkę. Warto pamiętać, że w okresie menopauzy metabolizm znacznie zwalnia, przez co dość łatwo jest nabrać dodatkowych kilogramów. Zrównoważona dieta składająca się z 5 posiłków dziennie pomaga zapobiec napadom głodu i zmniejszyć ryzyko sięgania po niezdrowe przekąski.
Dobrze jest także wyeliminować z jadłospisu produkty przetworzone, fast foody, gotowe dania, słodycze, słone przekąski, używki, alkohol, które nie wpływają pozytywnie na kondycję zdrowotną.
Menopauzy nie można przyspieszyć, ale na czas, w którym ona wystąpi, wpływają różne czynniki. Są to nie tylko geny, ale też tryb życia, choroby (np. autoimmunologiczne czy tarczycy), przyjmowane leki. Menopauzę mogą przyspieszyć operacje, np. usunięcie jajników czy macicy. W tym pierwszym przypadku klimakterium zachodzi od razu, ponieważ usunięcie jajników powoduje zmniejszenie poziomu estrogenów.
Menopauzie nie da się zapobiec, ponieważ to naturalny proces fizjologiczny zachodzący w organizmie każdej kobiety. Związany jest ze zmieniającą się gospodarką hormonalną i wygasającą czynnością jajników. Objawy związane z klimakterium, takie jak uderzenia gorąca, niepokój, problemy z zasypianiem, a także zwolniony metabolizm, można łagodzić, stosując zrównoważoną dietę, a także dbając o aktywność fizyczną.
Menopauza to proces fizjologiczny, któremu nie da się zapobiec ani go cofnąć. Można jednak łagodzić jego objawy i sprawić, że przejdziemy przez niego lżej. Na poprawę samopoczucia w czasie klimakterium wpływa dieta, aktywność fizyczna, a także życie towarzyskie. Jeśli zadbamy o codzienne zdrowe nawyki żywieniowe, a także zaczniemy regularnie się ruszać, możemy wspomóc perystaltykę jelit, wzmocnić mięśnie i stawy, a zatem korzystnie wpłynąć na te części organizmu, które stają się słabsze w czasie menopauzy. Dobry wygląd, ruch oraz życie towarzyskie wywołują także pozytywne skutki psychiczne – poprawiają naszą samoocenę, sprawiają, że czujemy się atrakcyjni i zadowoleni z siebie. A to pomaga przetrwać te trudne zmiany w życiu.
Menopauza wywiera wpływ na cały organizm kobiety. Zmienia się w tym czasie gospodarka hormonalna, zwiększa wrażliwość układu kostnego oraz stawów. Osłabieniu ulega perystaltyka jelit, przez co spowalniają procesy trawienne. Metabolizm zwalnia, co może znaleźć odwzorowanie w zwiększającej się masie ciała.
Kobiety, które mają wrażliwą psychikę, mogą również odczuwać objawy w postaci zwiększonego niepokoju, smutku czy spadku samopoczucia. Mogą częściej popadać w przygnębienie czy zniechęcenie i nie cieszyć się tym, co jeszcze do niedawna sprawiało im radość.
Skóra w czasie menopauzy może szybciej tracić wodę i ulegać przesuszeniu. Z tego względu wymaga intensywnej pielęgnacji kosmetykami, które uszczelnią barierę hydrolipidową naskórka i zatrzymają wodę wewnątrz skóry. Wybierając odpowiednie produkty do pielęgnacji, warto zwrócić uwagę na ich skład. Dobrze, by znalazły się w nim takie substancje jak kwas hialuronowy, aloes czy mocznik, które wspierają nawilżenie skóry.
Oprócz pielęgnacji na wygląd skóry wpływa również dieta oraz nawodnienie. Dobrze jest zrezygnować z używek, ograniczyć kawę i alkohol, a wzbogacić dietę o produkty zawierające fitoestrogeny (znajdują się w soi, tofu, roślinach strączkowych, pestkach), a także witaminy A, C i E, które wspomagają procesy zachodzące w skórze. Ważną funkcję pełni nawadnianie – konieczne jest wypijanie przynajmniej 2 litrów wody niegazowanej dziennie.
Aby poprawić swoje samopoczucie w czasie menopauzy i zmniejszyć uczucie zmęczenia, trzeba wprowadzić kilka dobrych nawyków do swojej codzienności. Warto zadbać o zrównoważoną i zbilansowaną dietę, która dostarczy zdrowych składników odżywiających organizm i dodających mu energii. To między innymi warzywa i owoce, ale też wszelkiego rodzaju pestki, nasiona i płatki owsiane, które są źródłem witamin z grupy B.
Istotne jest też zadbanie o komfort nocnego wypoczynku. Regularne spacery przed snem, wietrzenie sypialni, wyciszanie bodźców wieczorami mogą ułatwić zasypianie. Aktywność fizyczna pomaga zresztą podwójnie: regularny ruch dotlenia organizm, pobudza krążenie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych. Dodaje również energii i poprawia samopoczucie, zmniejszając uczucie zmęczenia i wspomagając produkcję endorfin.
Czas wystąpienia menopauzy jest zależny od wielu czynników indywidualnych. Przyczynia się do niego genetyka, ale również tryb życia, przebyte choroby czy przyjmowane leki. Z tego względu jedne kobiety mogą wejść w okres menopauzy przed ukończeniem 50. roku życia, a inne po 55. roku życia. To dlatego niektóre kobiety miesiączkują w tym wieku, a inne już nie.
Z badań naukowców wynika, że menopauza może przyspieszyć procesy starzenia się organizmu o kilka procent. Może również wpłynąć na samoocenę i proces postrzegania samych siebie – w dużej mierze to nasz mózg decyduje o tym, czy czujemy się staro. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, pasja, utrzymywanie kontaktów towarzyskich, pomagają nam dłużej zachować młodość.
Zmieniająca się gospodarka hormonalna i spadek ilości żeńskich hormonów wywołują wpływ na libido. Pod wpływem obniżenia poziomu estrogenów zmniejsza się ochota na seks, a libido rzeczywiście może ulec znacznemu osłabieniu.
Menopauza oznacza stopniowo wygasającą czynność jajników. Miesiączki stają się coraz rzadsze i bezowulacyjne, co teoretycznie uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej. Ten proces trwa jednak długo (nawet kilka lat), a zanim poziom estrogenów na stałe się zmniejszy i menstruacja zaniknie, może zdarzyć się cykl, w którym wystąpi owulacja. Z tego względu lepiej przyjąć, że po rozpoczęciu procesu menopauzalnego zajście w ciążę jest możliwe.
Aby sprawdzić poziom estrogenów, należy wybrać się do lekarza ginekologa. Po opisaniu objawów, które pojawiły się w organizmie, lekarz może zlecić wykonanie takiego badania. Poziom estrogenów bada się w próbce krwi pobranej w czasie badania laboratoryjnego. Można także określić go na podstawie badania moczu.
Koniec menopauzy to znak, że w organizmie zakończyły się już zmiany związane z klimakterium. Miesiączki zaniknęły, a organizm powoli przystosował się do niższego poziomu hormonów estrogennych. To oznacza, że objawy związane z menopauzą powoli stają się słabsze i mniej uciążliwe. Poprawia się jakość snu, uderzenia gorąca nie są już tak częste, poprawia się także kondycja psychiczna. Aby potwierdzić proces menopauzy, warto wybrać się do ginekologa, który wykona USG dopochwowe, sprawdzając endometrium.
Aby zadbać o skórę w czasie menopauzy, trzeba nawilżyć ją zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Spożywanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie oraz picie ziół czy herbat owocowych jest dobrym sposobem na to, by nawilżyć naskórek. Konieczna jest również zmiana kosmetyków na takie, które mocno odżywią i zregenerują skórę, a jednocześnie wzmocnią jej barierę hydrolipidową. Przy codziennym stosowaniu produktów zawierających m.in. kwas hialuronowy, masła i oleje roślinne (np. masło shea czy olej arganowy) skóra odzyska jędrność i elastyczność, stanie się też mniej podatna na uszkodzenia.
Aby przetrwać czas menopauzy, warto przyjrzeć się sobie i spróbować wprowadzić zmiany w stylu życia. Większa aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, pozwala dotlenić organizm i dostarczyć mu nowej energii. Odżywione komórki pracują wydajniej, przez co mamy więcej siły na codzienne działania.
Warto również zadbać o jakość snu – kłaść się codziennie o tej samej porze, wietrzyć sypialnię przed snem, zrezygnować z oglądania seriali i filmów wieczorem. Spacery, napary ziołowe, gorąca kąpiel czy wieczór z książką pod kocem to sposoby na to, by wyciszyć organizm, przywrócić równowagę i odpocząć.
Do nietypowych objawów menopauzy zalicza się problemy neurologiczne, takie jak szumy w uszach czy problemy z suchością… oczu. Niektóre kobiety skarżą się również na bóle rąk, nóg czy kręgosłupa i wiąże się je z menopauzą i zmniejszeniem mineralizacji kości oraz giętkości stawów. Do innych objawów menopauzy, które zdarzają się rzadko, zalicza się m.in. nieskoordynowane ruchy rąk i nóg.
Objawy menopauzy występują dużo wcześniej niż sama menopauza. Proces wygasania czynności jajników trwa lata – miesiączki stają się coraz bardziej skąpe i nieregularne, pojawiają się również inne dolegliwości ze strony organizmu, m.in. suchość skóry, uderzenia gorąca, problemy ze snem czy rozdrażnienie. Aby przekonać się, że wkroczyliśmy w czas menopauzy, warto wybrać się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi (morfologię oraz badania hormonalne). Lekarz może zalecić również USG dopochwowe, które pozwoli określić grubość endometrium. Jeśli się ono zmniejsza, a miesiączki zanikają, oznacza to, że organizm wkroczył w czas menopauzy.
Nie ma ściśle określonego wieku, w którym kobieta wkracza w menopauzę. Jest to indywidualne i zależy od trybu życia, przyjmowanych leków a także czynników genetycznych. Przyjmuje się, że menopauza występuje u kobiet pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. W obecnych czasach, w których żyjemy coraz bardziej świadomie, zwracając uwagę na higienę życia (zdrowotną, psychiczną, fizyczną) czas, w którym wchodzimy w menopauzę, zaczął się wydłużać. Coraz częściej proces ten rozpoczyna się dopiero po 50. roku życia.
W czasie menopauzy czynność jajników zaczyna powoli wygasać. Jest to proces, który może trwać nawet kilka lat. W czasie okresu przedmenopauzalnego miesiączki stają się coraz bardziej nieregularne, zmienia się też charakter krwawień, które mogą stawać się coraz bardziej skąpe i przypominać plamienia. Z czasem okres całkiem zanika – to ostateczne zakończenie menopauzy.
Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzalny, powinna udać się do swoich lekarzy prowadzących (zarówno ginekologa, jak i internisty) i wykonać podstawowe badania. Należą do nich morfologia z żelazem, a także badania hormonalne, m.in. tarczycy, prolaktyny czy testosteronu. Badania pokażą, co dzieje się w organizmie, a w razie nieprawidłowych wyników znacznie przekraczających normę, umożliwią dalszą diagnostykę.
W czasie menopauzy zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety, które wywierają znaczący wpływ na jej życie. Organizm przestaje produkować komórki jajowe, niemożliwe staje się zajście w ciążę. Zmienia się gospodarka hormonalna, co rzutuje na samopoczucie – kobiety częściej są rozdrażnione, mogą cierpieć na uderzenia gorąca, zmiany nastrojów czy problemy ze snem. Nie jest to jednak etap, którego należy się obawiać. Trzeba go potraktować z wyrozumiałością i podejść do niego podobnie jak do dojrzewania – to nic innego jak tylko kolejny etap w życiu. Trudny, ale możliwy do przejścia. Wiele zależy od nastawienia psychicznego, dlatego nie warto skupiać się na negatywnych aspektach menopauzy.
Menopauza to okres przekwitania, który najczęściej rozpoczyna się po 45. roku życia, ale czas wystąpienia uzależniony jest od wielu czynników, m.in. trybu życia czy genów. Jest to okres, w którym w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Zmienia się gospodarka hormonalna, spada poziom estrogenów, co może przyczyniać się do wystąpienia słabszej kondycji psychicznej. Powoli wygasa czynność jajników, cykle stają się bezowulacyjne, nieregularne, by wreszcie całkiem zaniknąć. Jest to czas zmian dla kobiety, w którym jej ciało przygotowuje się do nowego etapu w życiu.